اخبار

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان گلستان تشکیل جلسه داد

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان گلستان تشکیل جلسه داد
با حضور استاندار گلستان و نماینده مردم شریف گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی، و سایر اعضا، جلسه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان گلستان تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد  اسلامی گلستان، در ابتدای جلسه که در شامگاه چهارشنبه 23 مهر ماه در دفتر استاندار گلستان برپا شد، عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، گفت: معرّفی و بزرگداشت عالمان و متفکّران عرصه فرهنگ و تمدّن اسلام و ایران  و احیا و انتشار آثار ارزنده آن ها و همچنین معرّفی آثار فرهنگ و تمدّن اسلام و ایران  و نقش و سهم ایرانیان در اعتلا و ارتقای آن از اهداف تشکیل است.

وی ضمن تشریح وظایف انجمن و ترکیب اعضای شعب استانی، گزارشی مبسوط از فعالیت های انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان ارائه کرد و گفت: در طی سالیان گذشته همایش ها،بزرگداشت ها و نشست ها علمی متعددی برپا شده است که می توان به برپایی کنگره سالانه مختومقلی فراغی،بزرگداشت حکیم میرفندرسکی، همایش پرچمدار نوگرایی در استرآباد (شیخ محمد حسین مقصودلوی استرآبادی، رهبر مشروطه‌خواهان استرآباد، بزرگداشت استاد کریم‌الله قائمی، فرهنگ‌پژوه و زبان‌شناس و بزرگداشت استاد سید حسین میرکاظمی، پدر داستان‌نویسی گلستان و پژوهشگر فرهنگ عامه اشاره کرد.

سپس در ادامه غلامرضا منتظری نماینده مردم شریف گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها به دنبال ساخت پشتوانه ی فرهنگی هستند در حال که ما داریم و باید قدرش را بدانیم، گفت: اگر سهل انگاری کنیم مفاخر ما را مصادره می کنند و متاسفانه هنوز خیلی ها مفاخر استانمان را شایسته و بایسته نمی شناسند.

وی با تاکید بر ضرورت تدوین برنامه جامع و برنامه ریزی دراز مدت در حوزه آثار و مفاخر فرهنگی، گفت: نیازمند احداث پارک مفاخر و مشاهیر هستیم تا عموم مردم به خصوص نسل جوان با مفاخر استان آشنا شوند.

منتظری با تاکید مجدد بر ضرورت ترسیم چشم انداز، گفت: شایسته است در حال حاضر از چهره های علمی و مفاخر گلستانی در اقصی نقاط ایران و دنیا هستند دعوت کنیم و از ظرفیت وجود آن ها در مسیر تدوین برنامه جامع آثار و مفاخر بهره مند شویم.

در ادامه ی جلسه هادی حق شناس استاندار گلستان، گفت: وجه به مفاخر و چهره های برجسته و آثار برگزیده آنها موجب رشد سرمایه های اجتماعی و فرهنگی مردم می شود.

حق شناش با اشاره به اینکه در جلسه شورای اداری موقعیتی را فراهم خواهیم کرد تا معرفی مشاهیر استان صورت پذیرد، افزود: در سال جاری آمادگی برگزاری حداقل یک همایش با رعایت ضوابط بهداشتی در معرفی یکی از چهره های فرهنگی و علمی استان را داریم تا بتوانیم از این طریق بیش از پیش نسبت به شناساندن مشاهیر استان تاثیر گذار باشیم.

گفتی است همچنین در این جلسه دیگر اعضا نیز درباره توجه به مشاهیر زنده و نگاه ویژه به ظرفیت های موجود و نیز برپایی همایش علمی ویژه «عبدالقاهر جرجانی» مطالب و پیشنهادهایی را ارائه کردند.

یادآوری می شود  اهدای احکام اعضا و تعیین خزانه دار انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان گلستان از دیگر برنامه های این جلسه بود.

۲۳ مهر ۱۳۹۹ ۲۲:۵۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید